Комисијата за заразни болести заседава за омикрон, во петокот регистриран првиот случај во Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Комисијата за заразни болести денеска заседава за состојбата со ковид-19 во Македонија.

Во петокот беше регистриран првиот случај на омикрон кај нас. Станува збор за маж кој допатувал од Велика Британија и кој асимптоматски ја прележал болеста во јануари. Човекот е вакциниран со две дози на „Фајзер-Бионтек“.

„Нема да има карантин за другите патници во авионот бидејќи се почитувале протоколите. Тоа се лица кои што носат маски, кои што според барања на одредени авионски компании, дури се и Н95 маски. Овој патник, пациент, засега е со многу лесна клиничка слика, се наоѓа во домашни услови“, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Засега, нови рестриктивни мерки не се најавени.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи