Пациент запалил цигара во болничка соба за кислородна поддршка, спречена трагедија

Facebook
Twitter
Email
Print


Министерството за здравство информира дека вчера на Клиниката за пулмологија во Скопје пациент, сместен во соба за кислородна поддршка, ја извадил маската преку која примал кислород и запалил цигара.

Поради проток на кислород во собата дошло до пожар и пацинетот се здобил со помали изгореници на лицето и градите. Дежурниот медицински пероснал брзо реагирал, дотокот на кислород навреме бил исклучен со што била спречена експлозија. Од Клиниката случајот e пријавен во полиција, а повредениот пациент кој го предизвикал пожарот нема животозагорзувачки повреди. Во пожарот нема други повредени, а од болничката соба оштетен е мал дел од подот.

33-годишен тетовец е пушачот кој можел да ја крене Клиниката за пулмологија воздух откако ја извадил маската за кислородна поддршка и запалил цигара, дознава Телма.

Mинистерот Венко Филипче за инцидентот вели дека трагедијата се спречила бидејќи за среќа имало луѓе во близина кои брзо интервенирале.

„Ова е нешто што ни укажува дека сите ние сме одговорни. Имало пациент кој го извадил кислородот и запалил цигара. За среќа, имало луѓе блиску кои интервенирале и се спречила трагедија. Секој од нас треба да биде одговорен во однос на своите постапки“, вели Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи