Пендаровски неделава треба да го довери мандатот за формирање нова Влада

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во четвртокот Собранието ја констатира оставката на премиерот Зоран Заев. Тече рокот од 10 дена во кој претседателот Стево Пендаровски треба да го довери мандатот за формирање нова Влада.

„Ми треба уште еден допис, кому да дадам мандат. Не можам да нагаѓам, морам да добијам допис од партија или партии кои треба да кажат ние имаме мнозинство и тој и тој е мандатар. Јас не можам да го дадам мандатот на СДСМ, морам да знам кому го давам како личност, конкретно на некој човек“, рече Пендаровски во интервју за Канал 5.

За мандатар се очекува да биде предложен новиот лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи