Османи: Бугарија барала да потпишеме дека македонскиот јазик произлегува од бугарскиот

Facebook
Twitter
Email
Print


Министерот за надворешни работи Бујар Османи на брифинг со новинарите откри дека минатата година во декември тогашната шефица на бугарската дипломатија Екатерина Захариева му дала предлог договор за решавање на спорот меѓу двете земји, јавува репортерот на ТВ21.

Османи откри дека Захариева дала предлог за решавање на спорот, но дека два члена биле спорни за Македонија, бидејќи, како што истакна, се барало да се потпише дека македонскиот јазик произлегува од бугарскиот, а дека македонската нација произлегла од обидот за ослободување од Отоманската Империја.

Надминувањето на разликите со Бугарија ќе биде едно од клучните прашања за Министерството за надворешни работи и во наредната година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи