Пендаровски му го врачи мандатот за нова Влада на Ковачевски

Facebook
Twitter
Email
Print


Шефот на државата Стево Пендаровски денеска во Вила Водно му го предаде мандатот за состав на нова Влада на новиот лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски.

„Согласно член 84 став 1 од Уставот на Република Македонија, и известувањето за предлогот за мандатар доставено од СДСМ, а поддржано од политичките парии на коалицијата, кои заедно го имаат мнозинството пропишано со Уставот, за мандатор за состав на владата го определувам г-нот Димитар Ковачевски, претседател на СДСМ“, рече Пендаровски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи