Прилепчанец ширел омраза и насилство преку навредлив коментар

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Поднесена е кривична пријава против прилепчанец кој поттикнал омраза и насилство, оставајќи навредлив коментар под текст на интернет-портал, информираат од МВР.

СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.М.(46) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Тој, на 14.10.2021, по објавен текст на интернет портал, постирал коментар со кој поттикнувал омраза и насилство, стои во полицискиот билтен.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи