Струјата поскапува за 9,48 %, се укинува и дневната евтина тарифа

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


На прес конференција на Регулаторната комисија за енергетика, претседателот на РКЕ Марко Бислимовски го објави поскапувањето на струјата, така што цената за домаќинствата се зголемува за 9,48 % и се укинува дневната евтина тарифа. Останува ноќната евтина тарифа и евтината тарифа во недела.

Новата цена ќе биде во важност од 1 јануари следната година.

Бислимовски додаде дека доколку не се тргнела дневната евтина тарифа од 14-16 часот, цената на струјата ќе се зголемела за 14,23 %.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи