Хидролошка станица во Општина Могила


Во склоп на проектот „Превенција од поплави за заштита на животната средина“ кој го реализраше Центар за граѓанска иницијатива од Прилеп, во соработка со Општина Могила и партнерите од Албанија Општина Малиќ и ДМО – Корча во Општина Могила беше поставена Хидролошка станица.

Овие станици всушност се дел од системите за заштита на земјоделските површини и живеалиштата. Станиците всушност ги собираат информациите за температура, длабочината, и брзината на Црна Река и други информации. Станицата е наместена на влезот на Црна Река во Општина Могила со цел рано предупредување за поплави и временски промени.

Покрај хидролошките станици подготвена е дигитална платформа која ги добива информациите од оваа станици и ги прави достапни за жителите на Општина Могила и сите други кои се интересираат, а податоците од оваа станица ги добива и Републичкиот Хидро метеоролошки завод и истите ќе ги користи.

Местењето на хидролошката станица беше дел од проектот „Превенција од поплави за заштита на животната средина“ кој го реализира Центар за граѓанска иницијатива, ДМО, Општина Могила и Општина Малиќ, а е финансиран од IPA 2, Прекугранична соработка: Република Северна Македонија – Република Албанија.

Автор: Центар за граѓанска иницијатива Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи