14 Форум на мрежата за помирување Реком

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Центар за граѓанска иницијатива како дел од Мрежата за помирување РЕКОМ на 17 и 18 декември 2021 година во Белград беше дел од XIV форум за транзициска правда во постјугословенските земји , насловен „Прекинатото помирување – на кој начин да се продолжи“.

 

На овој форум  учествуваа педестина предстaвници од регионот се дискутираше од перспектива на академската заедница, граѓанското општество, жртвите и ветераните, политичарите и уметниците.

Целта беше да се види дали има одговор на националистичките политики, дали помирувањето има алтернатива и на кој начин да се продолжи.

Автор: Центар за граѓанска иницијатива Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи