71% од компаниите сметаат дека младинскиот додаток ја зголемува продуктивноста и мотивацијата

Последователно на истражувањето кое го спроведи Коалиција СЕГА, во рамките на Националната Кампања „Право на младински додаток – Информирај се за твоите работнички права“ беа утврдени следните наоди:

  • 71% од испитаните бизнис компании сметаат дека со младинскиот додаток се зголемува продуктивноста и мотивацијата кај младите на работната позиција;
  • 29% од испитаните бизнис компании одговориле дека со младинскиот додаток не се зголемува продуктивноста и мотивацијата кај младите;

Коалиција на младински организации СЕГА ја спроведува Националната кампања „Право на младински додаток – Информирај се за твоите работнички права“ во периодот од 12 август –  31 декември 2021 година.

Кампањата има за цел информирање на младите и работодавците за корисноста и придобивките од законот за младински додаток и да придонесе кон негова подобра примена.

#coalitionsega #законзамладинскидодаток #правонамладинскидодаток #Youth #Млади #bkm #KCC #infokompas #msp #bintern #necinmk #ozo #lagagrolider #vcs

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи