Од денеска до 20 јануари учениците се на зимски распуст

Facebook
Twitter
Email
Print


Околу 260 илјади ученици во основните и средните училишта од денеска се на зимски распуст кој што ќе трае до 19 јануари.

На 20 јануари, според календарот на МОН за организација на наставата, започнува второто полигодие од учебната година и учениците траба треба да се вратат на училиште.

Според надлежните, состојбата со ковид-19 е стабилна во Македонија, со само еден потврден случај на омикрон.

По препорака на Комисијата за заразни болести и со одлука на Владата, учебната 2021/2022 на 1 септември почна со отворени училишта и настава со физичко присуство за сите ученици организирана според утврдени антиковид-протоколи. Исклучок се учениците ослободени со медицински потврди, за кои беше организирана он-лајн настава.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи