Тоцев: Денеска се уплатени 1.700.000 евра за неисплатените придонеси за „Еурокомпозит“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Како Генерален директор на Друштвото 11 Октомври Еурокомпозит АД Прилеп сакам да изразам голема Благодарност до Владата на РСМ од мое име и од името на сите поранешни и сегашни вработени за дореализација на Законот за доплата на пензискиот стаж на сите вработени од шести месец 2012 год. до 30.09.2019 год. Вели во денешниот пост на својот ФБ профил, генералниот директор на „Еурокомпозит“, Милан Тоцев.

„Сакам да ја информирам јавноста дека Владата обезбеди 1.700.000,00 eвра кои треба денес да се уплатат за да се подмират трошоците за Пензиско и инвалидско осигурување на вработените.

Голема Благодарност до поранешниот Премиер Г-дин Зоран Заев, како и до Потпреседателот на Владата и Министер за економски прашања Г-дин Фатмир Битиќи и неговиот тим за успешното реализирање на Законот.

Ова многу ќе значи за сите вработени во Друштвото, а посебно за моментално пензионираните работници кои во иднина ќе имаат право на повисоки пензии.

На сите Ви посакувам пред се добро здравје во Новата 2022 година, остварување на повисоки пензии и успех“, вели Тоцев.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи