Репортажа за Македонија: Темпирана демографска бомба, масовно иселување на младите во потрага по подобар живот

Facebook
Twitter
Email
Print


Со напуштени продавници и празни улици, малку знаци на живот има во македонскиот град Валандово, од кој младите масовно заминуваат во потрага по подобри можности во странство, пишува француската агенција АФП во нејзиниот извештај.

Заклучокот од извештајот е дека „Македонија е погодена од демографска бомба поради стареењето на населението, помалку раѓања и масовната емиграција“.

АФП наведува дека Македонија изгубила 10 % од населението во последните 20 години. Денеска во странство живеат околу 600.000 Македонци, покажуваат податоците на Владата и Светската банка. Слабиот економски раст и недостатокот на инвестиции го забавуваат напредокот на земјата, која има само 1,8 милиони жители за 30 години од нејзината независност.

„Ако имавте 2,4 милиони жители, а повеќе од една четвртина немате, тогаш навистина треба да бидете сериозно загрижени за тоа што се случува“, изјави за француската новинска агенција Апостол Симовски, шеф на Државниот завод за статистика.

Селата и градовите како Валандово, лоцирани на 146 километри од Скопје, нудат малку работни места, па затоа оние со амбиции мора да бараат кариери на друго место.

„Системски се уништува духот на младите“, изјави за АФП Перо Костадинов, 33-годишниот новоизбран градоначалник.

„Пет мои пријатели од клас од 20 луѓе веќе се иселиле со своите семејства“, вели за АФП 24-годишниот Бојан Николов, член на младинскиот совет Валандово.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи