Висок број на заразени во Македонија: 56 нови случаи на ковид-19 во Прилеп


Денеска е регистриран висок број заразени во споредба со статистиката од последниот период, кога имаше најмногу 500.

Во изминатово деноноќие реализирани се 7.483 тестирања за ковид-19, од кои 1.197 позитивни: Скопје – 766, Битола – 94, Прилеп – 56, Кавадарци – 38, Велес – 31, Охрид – 24, Гевгелија – 23, Куманово – 18, Ресен – 16, Тетово – 15, Штип и Струмица –по 12, Кочани -11, Неготино, Крива Паланка и Радовиш – по 10, Делчево и Валандово-по 7, Струга и Богданци – по 5, Гостивар и Свети Николе – по 4, Македонски Брод – 3, Берово, Пробиштип, Демир Хисар, Крушево, Демир Капија и Дојран – по 1.

Починати се 12 пациенти, а дополнително од Мој термин пријавени се уште 3 лица. Последен пат четирицифрена бројка на новозаразени Македонија регистрирала на крајот од август минатата година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи