Одложена средбата помеѓу Пендаровски и Македонците од Бугарија


Се одложи средбата која требаше да се одржи помеѓу претседателот Стево Пендаровски и забранетата партија ОМО Илинден Пирин на Македонците од Бугарија, потврдуваат за дел од медиумите од партијата. Датумот за нова средба не бил утврден, а причина за одложувањњето била состојбата со пандемијата со коронавирусот. Од ОМО Илинден Пирин не сакаат да коментираат ништо во врска со целите на посетата.

Инаку неодамна од кабинетот на шефот на државата потврдија дека Пендаровски ќе има средба со претставници на Македонците кои живеат во Бугарија. Тие упатиле барање до претседателот за средба, а тој позитивно одговорил.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи