Годинава промени во часот на одбележување на Богојавление – Водици


Од прилепското Архиерејско намесништво велат дека годинава ќе има промени во терминот на одбележување на празникот Богојавление – Водици. Досега утринската богослужба и литургијата започнуваа во 4 часот, а се завршуваше во 6.30, кога потоа следуваше осветување на водата во црковните дворови и се пуштаа гулабите, како симбол на Светиот дух.

Бидејќи во последните години Богојавление е неработен ден се одлучиле утрената и Литургијата годинава да започнат во 7.00 часот. Во минатото морало Богослужбата да започнува во 4 часот, за да можело луѓето потоа да стигнат на работа.

Инаку поради пандемијата и годинава нема да има масовност при овој настан. Крстот ќе биде положен во осветените води на малиот базен во дворот на црквата Свето Благовештение, во 9.30 часот, а него ќе се обидат да го фатат мал број на дечиња.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи