Почна седницата во Собранието на која ќе се гласа новиот состав на Владата

Facebook
Twitter
Email
Print

Play Video

Предлогот за составот на новиот владин кабинет кој го достави мандатарот, Димитар Ковачевски, во следните два дена ќе биде пред пратеницитe.

Седницата ќе трае денеска и утре а за Владата мора да се гласа најдоцна до утре на полноќа за избор на новиот владин состав треба да гласаат најмалку 61 пратеник.

Почетокот на седницата е закажан за 11 часот денеска, а за избор на новиот владин состав треба да гласаат најмајку 61 пратеник.

Новата Влада што треба да ја предводи Димитар Ковачевски ќе брои 21 член. СДСМ и коалицијатата ќе имаат 12, ДУИ 6, а Алтернатива 3 министри.

Новиот владин кабинет ќе има еден член повеќе од претходниот – министер без ресор за дијаспора, место што ѝ припадна на Алтернатива.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи