Рот контра Маричиќ: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што С. Македонија го признава бугарското


Актуелниот германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, преку социјалните мрежи ја поздрави денешната средбата на двајцата премиери, Димитар Ковачевски и Кирил Петков, во Скопје, но порача и дека соседната држава треба да го признае македонското малцинство во Бугарија, исто како што тоа го прави и Северна Македонија во однос на бугарското.

„Многу е добро што се среќаваат премиерите на Бугарија и Северна Македонија. Како што Северна Македонија го признава бугарското малцинство, така мора и Бугарија веќе еднаш да ги спроведе пресуди на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) и да го признае македонското малцинство во Бугарија. Ниту една земја во ЕУ не смее да одлучува за јазикот и културата на друга земја“, порачува Рот на Твитер.

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи