ФОТО – Како рускиот манастир Валаам се подготвува за Богојавление

Play Video

Според традицијата, пред празникот Крштевање Господово, кај т.н. Николски скит, монасите од рускиот манастир Валаам направија крст во дебелиот мраз на езерото Ладога, а се подготвува и посебен дрвен мост за свештениците и оние кои сакаат да земат света вода или да влезат во осветените води.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи