Инфективното одделение во Прилеп доби мобилен рентген апарат


Чекор напред во олеснување на работата на персоналот во инфективно одделение но и олеснување за тешките болни кои се хоспитализирани. Од денес сместивме мобилен рентген апарат во склоп на инфективно одделение кој направивме напори да биде поврзан со РИС системот, се вели во ФБ статусот на Општата болница од Приеп – „Борка Талески“.

„Така тешките болни ќе ги снимаме во кревет, а електронски рентгенологот ја добива сликата па дава стручен извештај на инфектолозите. Ова е големо олеснување во дијгностички цели, но и следење на текот на пнеумониите настанати како последица на Ковид инфекцијата“, велат од општата болница од Прилеп.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи