„Обединети работници“ со поддршка на штрајкот во „Железници – транспорт“

Facebook
Twitter
Email
Print
Движењето за социјална правда ,,Обединети работници”, како дел од работничката класа, целосно го поддржува штрајкот организиран од страна на вработените во “Железници – Транспорт”, а поради заостанатите и неисплатени плати на овие луѓе.
Секој работник, независно дали е вработен во приватен или државен сектор, има право на ПЛАТА согласно завршените работни задачи кои произлегуваат од договорниот однос. Но, исто така, покрај правото на плата, работниците уживаат право и на НАВРЕМЕНА ИСПЛАТА НА ПЛАТАТА!
Поради тоа што на овие работници континуирано им се јавува проблем со исплата на нивните чесно заработени плати, го повикуваме раководството на “Железници – Транспорт” веднаш да обезбеди средства за целосно исплаќање на сите заостанати плати, како и останати надоместоци согласно закон.
Воедно, ја повикуваме власта да престане со запоставување на проблемите во железничкиот сообраќај и да назначи квалитетни кадри кои што ќе донесат позитивни промени во работењето, наместо досегашните потпросечни партиски послушници кои што донесоа вистинска деструкција.
ДСП ,,Обединети работници” стои целосно на располагање на работниците кои што се дел од штрајкот, со цел да им помогне во остварување на нивните загарантирани права.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи