СОНК бараат онлајн настава – стравуваат дека училиштата ќе се претворат во кластери

Facebook
Twitter
Email
Print

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) бара преиспитување на одлуката наставата во второто полугодие да почне со физичко присуство. Претседателот на СОНК, Јаким Неделков вели дека во време на висок процент на заразени, зима и минусни температури не се сигурни дека Владата донела исправна одлука за налинот на одржување на наставата во второто полугодие.

„Бараме преиспитување на одлуката од причина што сметаме дека процентот на новозаболени секојдневно е во нагорна линија и доколку учениците одат со физичко присуство постои реална можност училиштата да се претворат во кластери и вирусот побрзо да се шири. Од таа причина сметаме дека одреден временски период од пример две недели наставата да биде онлајн, па да се согледаат состојбите од ширење на вирусот и доколку е во надолна линија, да се направи проценка и да се види дали постојат услови за физичко присуство“, вели Неделков.

Владата вчера по препорака на Комисијата за заразни болести одлучи учениците на 1 февруари да го почнат второто полугодие со физичко присуство.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи