15 возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Битола


На 29/30.01.22 во периодот од 22.00 до 03.00 часот полициски службеници од СВР Битола на подрачјето на СВР Битола,ПС Ресен и ПС Македонски Брод спроведоа акциска контрола за управување возило под дејство на алкохол. За време на контролата констатирани и законски санкционирани се 15 прекршоци.

Притоа, најголемиот број од нив се на подрачјето на Битола – 10,  на подрачјето на Ресен – 4 и  една на подрачјето на Македонски Брод. За време на контролата биле санкционирани и 24 останати прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи