Вчера се казнети речиси 500 возачи кои возеле со брзина над дозволената

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената.

За време на контролите казнети се вкупно 474 возачи, од нив, 74 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 13 возилa се движелe со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното.

Притоа, 161 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 313 надвор од населено место, велат од МВР и најавуваат и во наредниот период засилени сообраќајни контроли со цел да се зголеми безбедноста на улиците и патиштата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи