Синдикатите утре на протест

Facebook
Twitter
Email
Print

Со цел да ја искаже својата сериозност во барањето минималната плата да биде 18.000 денари, Сојузот на синдикати утре ќе одржи предупредувачки протест пред седиштето на Стопанската комора и Организацијата на работодавци, непосредно пред почетокот на преговорите со Организацијата на работодавци и со Владата.

Пресметките на ССМ покажале дека со новата методологија која вчера ја понудиле работодавачите минималната плата би била 16.164 денари што за нив се неприфатливи.

Протестот ќе биде во времетраење од 1 час, од 13:30 до 14:30 часот кога ќе биде блокиран сообраќајот на улицата „Димитрие Чуповски“. Доколку преговорите бидат неуспешни од ССМ најавуваат и голем штрајк.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи