Ковачевски- Оддаваме почит на историскиот придонес на Гоце Делчев во создавањето на македонската државност


Македонскиот премиер Димитар Ковачевски кој се наоѓа во официјална посета на Брисел на средби со челнците на Европската унија преку статус на социјалната мрежа Фејсбук ја честиташе 150 годишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. Тој наведе дека се одбележува век и половина почит и слава кон животот и делото на великанот на македонското национално револуционерно дело.

„Денеска, на 4 февруари на денот на раѓањето на Гоце Делчев се сеќаваме и оддаваме почит на неговиот историски придонес во создавањето на македонската државност. Како инспиратор и водач на македонската револуционерна организација, Гоце Делчев секогаш повикуваше на единство и сплотеност на сите граѓани, без разлика на нивната верска, етничка или политичка припадност во политичките предизвици пред кои беше исправено прашањето за создавање на самостојна држава“, напиша премиерот Ковачевски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи