ВИДЕО – Во Прилеп достигнат е врвот на пикот на овој бран, интересот за вакцинација се уште е мал


Во Припеп достигнат е врвот на пикот на овој бран и во наредните денови се очекува да се постигне едно стабилно плато после кое треба да започне да опаѓа бројот на заболени. Ова е ставот на прилепските епидемиолози кои велат дека засега стабилна е сликата и кај училиштата каде пак најмногу постоеше страв за ширење на вирусот. За скринингот на учениците се уште не знаат кога и како истиот би се извршувал.

„Со почетокот на второто полугодие на школската година немаме потврдено позитивни ниту наставници, ниту ученици. Еден наставник е само позитивен, но тој бил позитивен и пред почетокот на второто полугодие и воопшто не ни бил во контакт со ученици. А во градинките има 2 воспитувачки кои се позитивни на ковид 19. За скринингот конкретно се уште чекаме како би се изведувал, на колкав временски период, за што и накнадно ќе бидете известени“, рече Драгица Николоска, директорка на Центар за јавно здравје – Прилеп.

Во моментов во прилепската болница хоспитализирани се 32 пациенти, од кои 17 се комплетно имунизирани со 2 дози. Модуларната болница е претворена во дневен ковид центар кој го посетуваат 41 лице, а во моментов не се размислувало други одделенија како минатото да се пренаменуваат во ковид центри. Интересот за имунизација во Прилеп и понатаму бил слаб.

„Хоспитализираните се повозрасни и се наоѓаат во потешка состојба. И да напоменам како и секогаш, голем дел од нив не се вакцинирани и токму тие имаат потешка клиничка слика. За жал интересот за вакцинирање и понатаму не е голем. Поголема заинтересираност има кај оние граѓани кои се обраќаат за трета доза, а додека е помал бројот на граѓаните кои сакаат да се вакцинираат со прва доза“, истакна Кети Смилеска, директорка на општа болница „Борка Талески“ – Прилеп.

Во моментов во Прилеп според статистиките на Центарот за јавно здравје активни се 514 случаи.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи