Прилепчанец пронашол неексплодирана граната кај „Пештерица“


На 06.02.2022 во ОВР Прилеп, Г.Р.(51) од Прилеп пријавил дека на место викано „Пештерица“, прилепско, пронашол неексплодирана артилериска граната.

„Од страна на пиротехничар од Дирекција за заштита и спасување гранатата била безбедно подигната за понатамошна постапка и било констатирано дека се работи за артилериска граната калибар 75мм која потекнува од Првата светска војна“, велат од СВР Битола.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи