Македонија не е повеќе хибриден режим, сега е во групата на демократски земји со недостатоци

Play Video

Според индексот на демократија за 2021. што секоја година година го објавува угледниот Економист, Македонија веќе не е „хибриден режим“ и се проби во групата земји оценети како „демократија со недостатоци“.

Според извештајот Македонија, Црна Гора и Молдавија се трите земји од Источна Европа чии индекси пораснале во 2021 година од „хибриден“, во „демократија со недостатоци“ (Flawed democracies).

Забележани и се назадувања во светот како на пример Шпанија и Чиле кои од земји со „полна демократија“, паднале во групата во која сега се наоѓа Македонија.

Она што го констатира извештајот на светско ниво е дека демократизацијата претрпела пресврт во 2021 година, при што процентот на луѓе кои живеат во демократија паднал под 50 отсто, а авторитарните режими зајакнале.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи