Создадено рекордно ниво на енергија преку нуклеарна фузија


Во новиот експеримент спроведен во JET (Joint European Torus), најголемиот и најмоќниот оперативен уред за фузија во светот, создадена е енергија од неверојатни 59 мегаџули, што е повеќе од двојно повеќе од претходниот рекорд од 22 мегаџули, од 1997 година, кој исто така беше поставен во JET.

Тоа претставува револиционерен исчекор во децениски долгите обиди да се добие чиста и евтина енергија од реакцијата на чиј погон функционира добар дел од вселената. Фузијата е еден вид свет грал на енергијата бидејќи може да произведе целосно чиста енергија од водород без емисии на CO2 и без радиоактивен или друг еколошки проблематичен отпад.

Најголемиот технолошки предизвик на фузијата е тоа што горивото мора да може добро да се контролира на огромни температури, односно во услови слични на оние во центарот на Сонцето. Имено, фузијата, односно фузијата на полесни атоми во потешки, се иницира само во такви екстремни услови. Не е проблем да се постигнат при нуклеарна експлозија бидејќи целта и е уништување, но проблемот е тоа да се направи во контролирани услови и долго време е потребно за да се произведе енергија во термоелектрани. На пример, температурата во срцето на плазмата во новиот експеримент била 150 милиони степени Целзиусови, што е околу 10 пати повисока од температурата во центарот на Сонцето.

Новиот рекорд е значајно достигнување, бидејќи за прв пат покажува дека е можно да се произведе и одржи високо ниво на фузија со користење на точно иста мешавина на гориво деутериум-тритиум (D-T) како што е планирано за идните електрани со фузија.

„Овие експерименти нè доближуваат до фузија. Покажавме дека можеме да создадеме мала ѕвезда во нашата машина и да ја одржуваме 5 секунди, што отвора големи можности“, рече Џо Милнс, главен оперативен директор во JET лабораторија.

Во оваа смисла, ЈЕТ е клучна тест станица за почеток на Меѓународниот термонуклеарен експериментален реактор (ИТЕР), еден од најголемите заеднички научни проекти во историјата, кој се гради на југот на Франција, со поддршка од седум членки – Кина, Европската унија, Индија, Јапонија, Јужна Кореја, Русија и САД.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи