Свети Трифун одбележан и во Прилеп – кај месноста Склештен мост


Традиционално се изврши закројувањето на лозјата кај параклисот посветен на Св. Трифун, кај месноста Склештен мост, во близина на Прилеп. Светителот Свети Трифун кај народот е попознат уште и како заштитник на лозарите.

На одбележувањето присуствуваа голем број на посетители, како ии градоначалникот на Прилеп, Борче Јовчески.

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи