Јавна трибина во сабота во Прилеп – „Проблеми и решенија во тутунопроизводството“


Новоформираните тутунски здруженија, во сабота, во конференциската сала на библиотеката во Прилеп, со почеток од 17 часот ќе организираат Јавна трибина на тема: „Проблеми и решенија во тутунопроизводството“.

Велат дека тирибината ја организираат поради проблемите кои се провлекувале години наназад со откупот на тутун, а во пресрет на склучувањето на нови договори за реколта 2022-2023 година, се со цел за решавање на проблемите и постигнување на повисоки цени по класи за следната реколта.

„На трибината покрај членовите на здруженијата се поканети и Сојузот на земјоделски здруженија и претставници на тутунопроизводители од поголемите производни реони. Поради ограничениот простор, а со цел на запазување на сите ковид протоколи бројот на присутни ќе биде ограничен поради што јавно им се извинуваме на сите кои сакаат да присуствуваат а не ќе можат и ги замолуваме за разбирање“, велат од новоформираните тутунски здруженија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи