Запленети нелегално исечени дрва на патот за вештачкото езеро кај Прилеп


Од СВР Битола информираат дека денеска (17.02.2022) во временскиот период од 15 до 18 часот, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп и ОВР Прилеп на патот кон вештачкото езеро во Прилеп ги затекнале Р.Ј. (39), М. Б (50),С. А.(45) и Р.С.(23), сите од Прилеп, како превезувале бесправно исечени дабови дрва во количина од 5 м3 натоварени на запрежни возила.

„На друга локација во близина на Прилеп пронајдени се бесправно исечени дабови дрва во вкупна количина од 3 м3. Во текот на преземањето на дејствата од полициските службеници било затекнато и возило „опел аскона“ со лажни регистарски ознаки, управувано од А. К. (59), кое е одземено за натамошна постапка. По документирање на случаите, против овие лица ќе следат соодветни пријави“, велат од СВР Битола.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи