Протест на матичните лекари, бараат повеќе средства од Фондот

Facebook
Twitter
Email
Print

Матичните лекари денес протестираат во своите амбуланти преку неиздавање на рецепти и упати на пациентите, освен за итните случаи. Тие се незадоволни од малата капитација и финансиските шокови, поради што бараат од Фондот за здравствено осигурување зголемување на вредноста на капитацијата по пациент, а во спротивно се плашат од затворање на нивните амбуланти.

„Финансиските шокови, повисоките сметки за струја, но и покачувањето на минималната плата особено ги погоди матичните лекари од малите населени места кои имаат амбуланти со мал број на пациенти. Со постојниот надоместок кој го добиваат од Фондот, а кој изнесува 63 денари од пациент, лекарите не можат да ги платат медицинските сестри со минимална плата од 18.000 денари, да ги платат зголемените сметки за струја и да ги покријат сите давачки, поради што се соочуваат со ризик од затворање на ординациите“, вели претседателката на Здружението на приватни матични лекари, доктор Лилија Чолакова- Дервишова.

Според податоците на Здружението на матични лекари, само во последниве неколку години околу 400 амбуланти низ земјава се затворени, а доколку не се решат проблемите ќе следува затворање и на други ординации.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи