ВИДЕО – Годинава повеќе средства за 32% за поддршка на културните настани на домот за култура „Марко Цепенков“


Годинава Министерството за култура оддели средства за 32% повеќе од лани за настани од културата кои ќе бидат во организација на Домот за култура „Марко Цепенков“. Вкупно се одделени 5,6 милиони денари.

Поддржани проекти од Министерството за култура сo Годишната програма за 2022 г. за домот за култура Марко Цепенков од Прилеп.

Од областа на драмска дејност:

 •  „ Дупло дно“ – автор Горан Стефановски, режија Наташа Поплавска
 • „ Хамлет “ – автор Вилијам Шекспир, режија Бранко Брезовец
 • „ Круг “ ( работен наслов) – по мотиви од драмата „ Дамата од Дебјук “ на Едвард Олби, режија Јован Ристовски
 • „ Мистеријата Буфо“ – автор Дарио Фо, режија Андреј Цветановски
 • „ Декамерон“ – автор Џовани Бокачо, режија Мартин Кочовски

Од областа на музичката и музичко сценска дејност:

 •  Балетска претстава „Госпоѓиците од Авињон“ – гостување на НОБ
 • Концерт на Хорот на Националната опера и балет
 • Оперска ноќ
 • Концертна промоција на четвртиот албум на групата БАКЛАВА наречен “Четворка“
 • Концерт на камерен оркестар „Профундис“ (под работен наслов Патување)
 • Концерт „Мојот роден град “со дела на Властимир Николовски
 • Проект „Mirror in The Mirror“ Виола и пијано со визуелна проекција
 • Концерт на класична музика со пијано „Сонатна вечер“
 • Концерт на мешан хор на КУД „Стив Наумов“ – Битола
 • Тековни активности на танцово студио „Зодијак“

Од областа на фолклорот:

 •  „Целовечерен концерт ФА „Мирче Ацев“ – Скопје“
 • „Работа на КУД „Моминок“ – возрасни и помладок“
 • „Работа на уметничката група октет „Прилеп“

   Од областа на издавачката дејност и литература:

 • Списание за литература, уметност и култура „Стремеж“ (два броја)

Од областа на визуелни уметност, архитектура и дизајн:

 •  Случани средби“ , Дијана Томиќ Радевска
 •  „ Напуштени предели“ , Никола Пијанманов
 • „ Самостојна изложба“ , Филип Цакоски
 •  „ Моите соништа на монументални платна“ , Кирил Геговски – преземање од НГМ
 • „ Убавината како хармонија и единство на противречностите“ , Викторија Димеска
 • „ Геолошки пресек 2“ , Давид Атанасоски
 • „ Миноски – Творец на мигот “ , Илија Миноски
 • „ Неподносливата леснотија на уметникувањето“, Елена Димоска
 • „ Празна галерија“ , Методи Исков
 • „ Тектонски пореметувања“ , Зоран Арсовски
 • „ Поглед напред, поглед назад“ , Марија Стојаноска Петковски
 • „ Годишна изложба на ДЛУП
 • „ Рет роспективна изложба“ , Павле Кузмановски – преземање од УГТ
 • „ Нов почеток “ , Александар Наумовски
 • „ Разговори со Атман“ , Сотир Хаџи- Николов
 • „ Космички пејзажи“ , Дејан Иванов – Маргуш
 • „ Годишна изложба на дела од Меѓународната ликовна колонија „ Марко Цепенков“ – Дрен 2022#
 • „ Мал битолски Монмартр 2021“
 • Меѓународна ликовна колонија „ Марко Цепенков“ – Дрен 

 Од областа на инвестициско одржување, осигурување,адаптација и набавка на опрема:

 •  Санација на хидрантската мрежа во НУ ЦК „ Марко Цепенков“
 • Поставување под во канцелариите и во ходникот во ЦК „ Марко Цепенков“
 • Набавка на аудиоопрема ( музичка кутија) со микрофон
 • Набавка на штафелаи за галериската дејност

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи