Повторно поскапување на бензините

Ново зголемување на цените на нафтените деривати од полноќ, одлучи денес Регулаторната комисија.

Имено, од полноќ бензините ќе се продаваат по цена повисока за половина денар, а дизелот останува со непроменета цена.

Согласно новата одлука, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 82,5 денари за литар, на Еуросупер БС-98 ќе биде 84,5 денари за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство кое исто поскапува за половина денар ќе се продава по дена од 73,5 денари за литар. Цената на дизелот останува 74 денари за литар.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи