ШК Прилеп организира серија од ГРАНД ПРИ турнири – од 1 март шаховска школа за најмладите


Шаховскиот клуб Прилеп организира серија од ГРАНД ПРИ турнири во шах со завршен турнир кој ќе го одреди и шампионот на Прилеп за 2022 година. Првите два турнири се одржаа во просториите на клубот во старата чаршија, а во план е организација на следните турнири на отворено кај шаховската табла пред Домот на култура Марко Цепенков,во паркот на вештачкото езеро и други локации низ градот како би се популаризирал шахот насекаде.

На вториот турнир учествуваа 16 играчи од Прилеп,Битола,Лажани и Саждево. Се играа 15 кола по бергеров систем-секој со секого при што победи играчот на ШК Прилеп Дејан Ѓорѓиески кој освои 13,5 поени, пред соиграчите Тони Кироски и Кире Николоски со 12,5 поени.Четвртото и петтото место го поделија Матеј Звездакоски од ШК Алкалоид и Марјан Дамчески од ШК Прилеп со 10,5 поени.

 

Турнирот протече во најдобар ред со најава за следниот кој ќе се одржи на 13 Март 2022 година, додека на 19 и 20 Март во Битола на Славјанскиот универзитет Державин ќе учествуваме на викенд турнир во забрзан шах како еден вид на подготовки за Екипното првенство кое ќе се одржи во јули и август.

Активностите на ШК Прилеп продолжуваат со Шаховската школа за најмлади која започнува на 1 Март 2022 година во просториите на клубот под водство на шаховските инструктори Тони Кироски и Јустина Дутка.

 

Ова е след на активности по огромниот успех на ШК Прилеп на Купот на Европските шампиони каде го освоивме 14 место а нашиот играч – индискиот велемајстор Гукеш освои златен медал и беше најуспешен шахист на турнирот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи