Генералниот конзул на Грција гледа нови можности за соработка со Крушево

Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски одржа средба со Генералниот конзул на Грција во Битола, Александро Видури на која што двајцата се согласија дека општина Крушево и Грција имаат многу заеднички работи и соработката ќе продолжи со зголемен ангажман на двете страни.

„Соработката воспоставена меѓу двете земји отвори многу можности за соработка на локално ниво, а Крушево може да развие прекугранична соработка со многу градови од Грција. Исто така, имаме многу сличности со општини од Грција заради местоположбата и инфраструктурата. Затоа, почитуваниот Конзул на средбата изрази желба дека лично ќе се вложи во поголема соработка и помош на Крушево од областа на туризмот, економската соработка и културата“, изјави градоначалникот на општина Крушево по средбата.

Ова е прва посета на еден Генерален конзул на Крушево, а на средбата беше потенцирано дека Крушево има голема понуда и затоа веќе има неколку инвестиции од страна на грчки претприемачи.

На средбата присуствуваше и претставник од здружението Агиу Никола Васко Абаџи кое негува постојани контакти и продуктивни односи со соседната држава.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи