Пендаровски го осуди нападот на Русија врз Украина – го свика Советот за безбедност

Facebook
Twitter
Email
Print

Претседателот Стево Пендаровски го осуди нападот на Русија врз Украина што неизбежно ќе води кон загуба на човечки животи и огромна материјална штета и во име на македонскиот народ изрази солидарност со украинскиот народ.

„Инвазијата на Украина од страна на Русија е напад на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, сериозна повреда на основните принципи на меѓународното право, удар врз демократскиот поредок и закана за стабилноста на Европа. Како НАТО членка, се приклучуваме кон повикот на Алијансата насочен кон Русија за прекин на воените дејствија на територијата на Украина“, соопшти Пендаровски.

Претседателот итно свика седница на Советот за безбедност на која ќе се дискутира за руската агресија врз Украина. Седницата ќе се одржи во Кабинетот на претседателот со почеток во 14 часот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи