ВИДЕО – Неданоски: Претпоставуваме дека детето е некаде на максимум 5 км. од селото

Во потрагата по 10 годишното момче во Мариово вчера учествуваа и членови на Спасителната служба „Златоврв“ кои велат дека според нивни проценки детето ако се загинало во 16 часот не можело да биде заминато повеќе од 5 км надвор од селото. Но иако барале во тој радиус сепак не пронашле никаква трага од него.
„Моментално ние ги пребаравме сите плевни, штали и урнати објекти каде би можело некое младо момче да се засолни. Затоа што теренот е навистина тежок и иако едно момче, како што било тоа, е физички подготвено, бидејќи често оделе во селото, кога ќе се затемни човек навистина се дезориентира доколку не го познава одлично теренот. Наши претпоставки се дека момчето откако е исчезнато и пријавено дека е изгубено во радиус од 5 км. каде и го баравме и бидејќи не носело храна и топла облека претпоставуваме дека е во близина на селото“, истакна Дарко Неданоски, Спасителна служба „Златоврв“.
Се повикуваат сите кои имаат теренски возила и кои сакаат да помогнат да отидат во селото Врбско и со себе да понесат храна и вода.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи