ВИДЕО – Чакрески: Теренот околу Врбско е крајно непристапен, секој кој може да дојде да помогне


Продолжува потрагата по исчезнатото 10 годишно момче во прилеско Мариово. Од СВР Битола соопштија дека по него во моментов се трага со засилени полициски единици, кучиња трагачи, кои имаат и хеликоптерска поддршка.

Инаку според изјавите на родителите детето последен пат е забележано во дворот на куќата вчера попладнето околу 16 часот кога после тоа му се губи секаква трага. Откако детето не се вратило дома, родителите повикале полиција и потрагата по детето започнува синоќа во 21.30 кога први пристигнале на лице место 4 полициски службеници и Спасе Чакрески, добар познавач на теренот и жител на селото Витолиште. Прво се започнала со потрага низ селото, но детето не било пронајдено во куќите. После тоа веднаш била повикана помош и во потрагата се вклучиле и ловџии, членови на Спасителната служба „Златоврв“, припадници на ТППЕ Прилеп и други доброволци.

Потрагата траела утринава до 4 часот но безуспешно. Инаку Врбско е село кое е напуштено и само повремено има жители како семејството Џобески кои тукла одгледувале пчели. Тука биле од вторникот.

„Потрагата до 4 часот утринава се извршуваше со светилки и тоа многу наблиску затоа што се работи за страшно непристапен терен. Само селото Врбско каде што е на плато е прегледно, а од сите страни е заградено со ниско стеблеста шума, во најголем дел тиса, чалија и капини и е тешко достапно. Убиствено недостапно, се одеше сантиметар по сантиметар да се претрага. Во селото и дел околу селото беше се пребарано, но за жал детето не се пронајде. Родителите кажаа дека детево не зборува има ментален хендикеп, не е комуникативно и потенциираа дека доколу забалежи дека некој се движи има можност да се скрие. И најголем проблем е што имаше ниски температури, детето не е обелечено, носи само едно блузиче и едно вентијаже на кратко ракави и гумени чизми“, кажа Спасе Чакрески, жител на село Витолиште.

Се повикуваат сите кои имаат теренски возила и кои сакаат да помогнат да отидат во селото Врбско и со себе да понесат храна и вода.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи