ВИДЕО – Дел од атмосферата на карневалот „Прочка“ 2022 во Прилеп

По пауза од 2 години поради пандемијата карневалската магија повторно го зафати Прилеп. Над 500 учесници маскирани во 15-тина групни маски продефилираа пред присутните во центарот на градот. Оваа година нема гости од странство, само од Прилеп и Македонија, но организаторите и учесниците велат дека најважно од се е тоа што се продолжи со вековната традиција за да таа не се изгуби.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи