„Доаѓањето на Аладин“ – најмаска на Карневалот „Прочка“ 2022


Маската „Доаѓањето на Аладин“ беше прогласена за најмаска на годинешното 20-то јубилејно издание на карневалот „Прочка“. Во маската учествуваа вкупно 56 ученици 1- г 4-г 4-д, 5-г и 5-д од ООУ „Кочо Рацин“, под менторство на наставничките Ментори Каролина Тренеска, Наташа Аризанкоска, Зоре Ангелеска и Светлана Велкоска.

Костумите беа дело на прилепскиот уметник Александар Џинго, додека атрактивната кочија со која Аладин пристигна на прилепскиот карневал се дело на Снеже Цветковска – сопственик на Decoration hous „Lizijan“.

„Благодарност до училиштето за помошта и подршката, а особено голема благодарност за добиената донација од компанијата Комфи Ангел без која не можеше да се направи овој раскош и убавина“, велат наставничките ментори.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи