Прилепски Водовод отстрани голем дефект во Спомен Домот „Тодор Проески“


Националната установа „Спомен куќа Тодор Проески”- Крушево во изминативе 2 месеци месеци се соочуваше со дефект – истек на енормно голема количина на вода во сопствената водоводна мрежа. И покрај големите напори за утврдување на причината за големата потрошувачка на вода и лоцирање на дефектот од страна на надлежните служби проблемот не бил лоциран.

„По барање на Директорката на Спомен куќата Тодор Проески – Крушево, ЈКП „Водовод и канализација”- Прилеп им излезе во пресрет за решавање на проблемот, односно лоцирање на дефектот. Екипата на ЈКП „Водовод и канализација”- Прилеп излезе на терен и со помош на геофон и корелатор во кругот на Спомен куќата изврши лоцирање и обележување на дефект на водоводната линија Ф63 после водомерна шахта. Со тоа се реши сериозен проблем со кој се соочуваше Националната установа како од технички така и од финансиски аспект“, велат од ЈКП „Водовод и канализација”- Прилеп.

и од Спомен домот потврдуваат дека дефектот претставувал голем проблем за нив како и за крушевското ЈП „Комуна“, како во однос на загубите на вода, така и со зголемените сметки.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи