ССМ по повод 8 Март: Еднаквост и рамноправна положба во општеството, без стереотипи и предрасуди

Facebook
Twitter
Email
Print

Сојузот на синдикати на Македонија честитајќи го Меѓународниот ден на жената бара еднаквост без родова или која било друга дискриминација.

„Стереотипите и ретроградните традиционални сфаќања се уште се присутни и без оправдани причини жените се помалку посакувана работна сила на пазарот на труд, помалку жени се на раководни функции и во преставничките органи, тоа секако негативно се одразува на севкупниот развој на државата затоа што ние жените сме речиси половина од популацијата, на која овие дискриминаторски ставови се однесуваат. Одлучно се залагаме за еднаквост и рамноправна положба во општеството, без стереотипи и предрасуди само така ќе постигнеме побрз развој и достоинствени односи во државата со целосно почитување на човековите права“, се вели во честитката од ССМ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи