14 новозаболени од корона во Прилеп, активни се 125 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.410 тестови, а регистрирани се 292 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 140, Битола – 21, Куманово – 18, Велес – 16, Прилеп – 14, Тетово – 13, Кавдарци – 12, Гостивар, Охрид, Штип, Струмица, Кичево, Кочани, Гевгелија и Крива Паланка – по 5, Виница – 4, Струга и Демир Хисар – по 2 и Неготино, Свети Николе, Радовиш, Дебар, Берово, Валандово, Богданци, Кратово, Крушево и Демир Капија– по 1.

Од вкупниот број на позитивни (292), регистрирани се 45 реинфекции.

Регистрирани сe 303 оздравени пациенти од: Скопје – 168, Куманово – 25, Битола – 15, Кавадарци – 14, Тетово – 13, Велес – 11, Прилеп – 8, Гостивар, Кичево и Крива Паланка – по 5, Струмица, Гевгелија и Дебар – по 4, Штип, Кочани и Сруга – по 3, Неготино, Свети Николе, Берово и Ресен – по 2, Охрид, Виница, Демир Хисар, Валандово и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 2 починати лица од Крушево (85г) и Кавадарци (67г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин,дополнително се пријавени 5 починати лица од: Скопје (2), Прилеп (1), Битола (1), и Дебар (1).Починатите лица се на возраст од 45г. до 85г. Лицата се починати во период од 24.02. до 07.03.2022. Од пријавените починати лица, 4 се починати во болнички услови и едно лице е починато во домашни услови.

Сите починати лица (седум), се со регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.410 тестови преку: ИЈЗ-293, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-76, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–111, Жан Митрев (Филип Втори)-58, Авицена-68, Биотек-79, Систина-49, лабораторија Лаор-86, Синлаб-34, Ремедика-11, Плодност-16, Генеа-1, Никоб Лаб-148, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-27, Ројал Медика–9, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.073.

Досега во земјата се направени вкупно 1.913.011 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 300.398, бројот на оздравени пациенти е 289.064, на починати е 9.104 а бројот на активни случаи изнесува 2.230.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 140264, Активни 1258

Куманово 16339, Активни 101

Битола 14389, Активни 120

Прилеп 13701, Активни 125

Тетово 13367, Активни 74

Кавадарци 10227, Активни 82

Велес 9542, Активни 99

Гостивар 9472, Активни 31

Охрид 8547, Активни 37

Штип 7925, Активни 24

Струмица 7920, Активни 15

Кичево 5459, Активни 37

Кочани 4990, Активни 14

Струга 4659, Активни 20

Гевгелија 4293, Активни 34

Неготино 3623, Активни 19

Ресен 2618, Активни 38

Свети Николе 2606, Активни 4

Радовиш 2485, Активни 13

Крива Паланка 2387, Активни 14

Делчево 1900, Активни 0

Дебар 1650, Активни 10

Берово 1631, Активни 5

Валандово 1461, Активни 4

Виница 1354, Активни 8

Пробиштип 1259, Активни 4

Богданци 1005, Активни 5

Кратово 943, Активни 10

Крушево 910, Активни 3

Демир Хисар 817, Активни 10

Македонски Брод 731, Активни 3

Демир Капија 582, Активни 5

Македонска Каменица 521, Активни 3

Пехчево 482, Активни 1

Дојран 339, Активни 0

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи