Се заканува стопирање на производството на македонските фирми кои работат за германската автомобилска индустрија


Директорот на Делегацијата на германското стопанство во Македонија, Патрик Мартенс, информира дека автомобилската индустрија е во голема криза, а германските производители се принудени да го стопираат своето производство. Тоа ќе има директни последици и врз македонските компании кои работат со германските, односно и нив им се заканува стопирање на производството, укажува Мартенс.

„Сите сме шокирани од војната која започна против Украина и страдањата кои му се нанесуваат на украинскиот народ. Отсега мора да се соочиме со неочекуваните удари кои ќе ја погодат економијата. Германските производители во автомобилската индустрија се принудени да го стопираат своето производство. Ова ќе има директни последици и на компаниите производители од автомобилската индустријата во Северна Македонија. Поради Виша сила, им се заканува стопирање на производството на производителите од автомобилската индустрија кои се дел од интернационалниот синџир на добавувачи во Северна Македонија. Во Украина се погодени 30.000 работни места кај германски и 10.000 работни места кај други интернационални инвеститори од автомобилската индустрија“, пишува Мартенс во својот допис до јавноста. 

Како што е познато, Македонско-Германското стопанско здружение (DMWV) ја започна годината со осум компании премиум-членки и две компании ексклузивни партнери. Премиум-членки се компаниите: Мајорел, Актива, Авицена, ЕОС Матрих, ЕВН Македонија, Македонски Телеком, Макпетрол и Квенбергер.

ИЗВОР: Фактор.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи