Од понеделник се очекува намалување на цените на горивата

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерот за економија Крешник Бектеши информираше дека од следната недела Регулаторната комисија за енергетика ќе почне да носи одлуки со кои ќе се намали цената на горивата.

„Денеска во Собрание најверојатно би требало да се усвои законот за ДДВ и законот за акцизи, а имајќи ги предвид и вчерашните цени на берзата и цената пред два дена, очекувам согласно анализите од утре, а многу е важно да се наведе дека веќе од понеделник ќе имаме не поевтини цени од регионот, но значително поевтини цени, истакна Бектеши“, рече Бектеши.

Бектеши порача дека сега не е време на политиканство, туку време за носење одржливи одлуки кои ќе бидат во интерес на потрошувачите, во интерес на граѓаните, со цел да се влијае врз намалување на цените.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи