Вирусот стивнува – 5 нови случаи во Прилеп и 13 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 1.176 тестови, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19: Скопје – 60, Кавадарци и Охрид – по 6, Прилеп – 5, Струмица – 4, Куманово и Гостивар – по 2, Тетово, Штип, Кочани, Струга, Гевгелија, Радовиш и Делчево – по 1. Од вкупниот број на позитивни (92), регистрирана е 13 реинфекција.

Регистрирани се 363 оздравени пациенти од: Скопје – 200, Кавадарци – 28, Велес – 25, Куманово – 17, Битола – 14, Прилеп – 13, Тетово – 9, Кичево – 8, Штип и Гевгелија – по 7, Радовиш и Ресен – по 6, Неготино – 4, Струмица и Гостивар – по 3, Кочани, Свети Николе, Крива Паланка, Дебар и Кратово – по 2, Валандово, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 3 починати лица: две починати лица од Скопје (73г и 80г) и едно починато лице од Тетово (61г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од: Гостивар (64г). Починатиот е пријавен на 31.1.2022 година. Пријавеното лице е починато во болнички услови. Од вкупно регистрираните починати лица (4), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.923.358 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.583, бројот на оздравени пациенти е 290.617, на починати е 9.150, а бројот на активни случаи изнесува 1.816.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови – заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)
Скопје 140.914, активни 952
Куманово 16.394, активни 76
Битола 14.459, активни 122
Прилеп 13.781, активни 140
Тетово 13.379, активни 48
Кавадарци 10.272, активни 64
Велес 9.592, активни 76
Гостивар 9.487, активни 28
Охрид 8.588, активни 56
Струмица 7.943, активни 25
Штип 7.935, активни 15
Кичево 5.490, активни 38
Кочани 5.002, активни 21
Струга 4.665, активни 11
Гевгелија 4.301, активни 16
Неготино 3.631, активни 11
Ресен 2.636, активни 25
Свети Николе 2.607, активни 2
Радовиш 2.491, активни 8
Крива Паланка 2.393, активни 13
Делчево 1.902, активни 2
Дебар 1.658, активни 11
Берово 1.631, активни 3
Валандово 1.462, активни 3
Виница 1.363, активни 15
Пробиштип 1.258, активни 2
Богданци 1.009, активни 6
Кратово 948, активни 9
Крушево 912, активни 5
Демир Хисар 823, активни 7
Македонски Брод 732, активни 2
Демир Капија 582, активни 2
Македонска Каменица 521, активни 2
Пехчево 482, активни 0
Дојран 340, активни 0

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи