Нова голема кражба во Еурокомпозит, украдени скапа опрема и алати


Инфо Компас неофицијално дознава дека минатата недела во фабриката „Еурокомпозит“ е извршена тешка кражба во која е украдена скапа опрема и алати од еден од погоните. Останува нејасно зошто досега за кражбата никој не извести официјално и како се направила истата и покрај тоа што фабриката постојано е обезбедувана од страна на полицијата. Плус станува збор за погабаритна опрема, за што исто така не е јасно како истата е изнесена од фабриката.

Претходно во октомври лани од фабриката беа украдени 4 ракетни фрлачи „ПОС“ 120 мм без муниција, еден школски ракетен фрлач „ПОС“ 120 мм, една школска зоља и 4 кабли во должина од 40 метри.

Пред оваа кражба на оружје пак беше украдена трафостаницата од фабриката, вредна околу 300.000 евра. Така што во овој момент некој и да сака не може повеќе да пушти електрична енергија во Еурокомпозит.

Инаку во погоните и магацините на фабриката, според кажувањата на вработените се уште има оружје.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи